Blogi

Elina Kadaja: Sa ei pea piinlema ärevuse käes!

15689860t1hb311

Elina Kadaja: Sa ei pea piinlema ärevuse käes!

Üha enam inimesi saab abi traumavabastusest.

Inimestel on tihti väga raske päriselt aru saada, mis nende sisemuses toimub ning oma tundeid ja emotsioone ennast kahjustamata väljendada. Sellest tulenevalt kogunevad kehasse ärevus, üldine rahulolematus ja lihaspinged.

Eesti üks juhtivaid traumavabastuse terapeute Elina Kadaja selgitab, kuidas kergesti omandatavate praktikatega saavad inimesed vabaneda neid koormavast ja tuua oma ellu positiivseid muutusi.

Foto: Erakogu

Elina, räägi natuke sellest, mis on see, mida sa praegu teed ja kuidas see inimesi aitab?

Minu aastatepikkune kogemus on näidanud, et traumavabastusse jõuavad inimesed, kellel on soovi ja valmisolekut oma elu paremuse suunas muuta. Näiteks minu kliendid, kes on elus kannatanud ärevushäirete, meeleolu kõikumiste tõttu või kes otsivad elus õiget sihti, on pärast minuga toimunud sessioone rahulikumad, rõõmsamad ja õnnelikumad. Sellist tagasisidet saan ma pidevalt ja mul on siiralt hea meel, et minu töö toob inimeste ellu reaalseid muutusi.

Enamik kliente jõuab minuni soovituste kaudu. Esialgu tullakse ühele sessioonile ja enamasti nendega ka jätkatakse, sest uue eneseregulatsiooni mustri omandamiseks on vaja järjepidevust. Lihtsate, kuid teadlike praktikate kasutamisega on võimalik edaspidi ka koduses keskkonnas ennast lõdvestada ja see on vajalik oskus, mille inimene omandab kogu eluks.

Traumavabastuse hingamise, keha ja vaimu ühistöö tehnikad ning teadmised sümpaatilisest ja parasümpaatilisest närvisüsteemist pole seni Eestis olnud just kuigi levinud, nii et nii mitmeski mõttes on see teerajamine. Mul on ääretult hea meel olla osa sellest.

Kas sa saaksid tuua ka mõningaid konkreetseid näiteid, kuidas oled inimeste elu muutnud?

Traumavabastuse protsess on eelkõige töö iseendaga, mis ei ole ühekordne ettevõtmine, vaid teekond. Selle edukuse eelduseks on kahtlemata pealehakkamine ning inimene peab endasse uskuma. Sessioonide tulemusel hakkavad ebavajalikud, aga samas kinnistunud mõttemustrid muutuma ja asenduvad positiivse ellusuhtumisega.

Näiteks tooksin ühe kliendi, kes on väga edukas ärinaine, aga ei suutnud luua toimivat suhet. Ettevõtlus on tavaliselt väga ratsionaalne valdkond, mis võib kergesti varjutada naiselikku salapära. Tegelesime temaga sessioonide käigus kehast pingete vabastamisega ja närvisüsteemile uute käitumis- ja mõttemustrite omandamisega. Selle käigus õppis ta oma keha ja vaimu üheskoos sügavalt lõdvestama. Mõne aja pärast jõudis minu juurde ka tema uus kaaslane ning tänaseks on heameel öelda, et nad on kihlatud ja neile sündis ka laps.

Sarnaseid näiteid oma klientidest, kelle elu on läbi traumavabastuse praktikate saanud uue hoo ja hingamise, on tuua palju teisigi. Oma elu juhtida ja tunda ennast väärtuslikuna, aga ka väärtustatuna on õnnetunde vundament. Rõõmuga võin tõdeda, et Eesti inimeste huvi enesearengu ja vaimse tervise vastu on järjest kasvanud. Meie inimesed on tublid ja julgevad järjest enam abi otsida.

Foto: Erakogu

Kuidas sa traumavabastuseni üldse jõudnud oled? Milline on olnud sinu enda teekond?

Juba ülikooliajast saati maailmas ringi reisimine ja seeläbi nii enda kui ka eri kultuuride ja enesearengu praktikate tundmaõppimine on mind selle kutsumuseni viinud. Suur huvi sisemise vabaduse saavutamise vastu ja oskus enda elu teadlikult juhtida on olnud märksõnad, mis mind inspireerivad. Oma emotsioonide ja närvisüsteemi reguleerimine, väärtusliku ja enesekindlana tundmine on hädavajalikud, et elust tõeliselt rõõmu tunda ja ennast teostada.

Loomulikult ei ole see kellegi jaoks püsiv õnneseisund, vaid töö iseendaga on pidev protsess. Kellel siis poleks elus perioode, kus eneseusk lööb kõikuma või lihtsalt lained löövad üle pea kokku ja kõike saab korraga natuke liiga palju? Olles omandanud toimivad praktikad, mis mulle endale on raskuste ületamisel abiks olnud, on nüüd minu siiras soov ka teisi selles osas aidata. Me kõik soovime olla paremad ja õnnelikumad inimesed, kuid mõista tuleb seda, et me ise oleme oma elu teejuhid.

Kuidas saavad inimesed sinuni jõuda?

Teen nii regulaarseid grupisessioone kui nõustan ka personaalselt. Kogu info on leitav minu Facebooki lehel. Konkreetsema huvi korral saab minuga ka otse ühendust võtta, kirjutades aadressil elina.kadaja@gmail.com.

Foto: Erakogu