Naudingute aktiveerimise hingamisrännak
Naudingud, hormoonid ja kehaühendus.
Mõned aastad tagasi, kui lõpetasin suhte oma elukaaslasega oli mu süda murtud. Ma ei suutnud olla armastajana suhtes, sest mu keha jäigastus intiimsetes olukordades. Kannatasin pidevate “naiste probleemide” käes ja tülid läheduse puuduse tõttu eskaleerusid lahkuminekuni. “Ma lähen tantrat õppima!” otsustasin, sest kogu mu sisemus karjus tardumise ahelais. Ma tahtsin vabaks.
Oskasin seda valikut teha, sest olin alustanud hingamise ja traumavabastuse õpinguid ja sealses koolis olid õpetajad nende teemadega kursis. Sellest otsusest kujunes välja 6 aastat kestev rännak paljudes eri kultuurides. Tahtsin teada, kuidas oma kehaga taas sõbraks saada ja kuidas teised seda teevad.
Sellel väljakutsete rohkel kuid samas meeletult silmiavava teekonna käigus avaldas mulle kõige rohkem mõju mõistmine, et meie alateadvus ja närvisüsteem toimivad väga sarnaselt loodusega. Võitlus ja alistumine, tugevnemine ja nõrgenemine, tegemine ja jälgimine, elemendid meie sees ja meie ümber jne.
Mitu tuhat tundi joogat ja vabastavat hingamist näitas mulle, et kuigi päevad ei ole vennad, siis on siiski vahendeid, mille toel end mõistuse ahelaist vabastada ja taas kehasse tulla. Paljude õpetuste kokkuvõtteks jõudsin järeldusele, et oma põhiolemuselt olen nauding. Niisamuti nagu looduses kõik väldib kannatust ja teeb kõik selleks et oleks mõnus, on ka minus olemas elujanu, mis suudab väljuda kannatusest. Või isegi kannatusest luua nauding?
Sellest kõigest inspireerituna lindistasime üles ühe sessiooni, mille käigus on võimalik leida sisemaailmast see alge üles. Selle praktika käigus me tuleme välja “tegijast” ja lõdvestume olemisse. Hingamise, liikumise ja häälimise omavahelise sidumise tagajärjel on võimalik vaigistada mõistus nii, et meil oleks võimalik rohkem oma keha tunda ja olla hetkes kohal.
Seda praktikat on hea teha nii üksi kui ka kaaslasega. Ideaalne on võtta näiteks hetk enne magama jäämist voodis, kui ongi juba aeg, et mõistus välja lülitada.
Lubades endale hetke, et tulla keskmesse iseenda sees, saame olla täiuslikumalt kohal ka kaaslasele. Üksi praktiseerides saad kogu selle naudingu energia jätta endale.
Täiesti normaalne on, et sessiooni sisenedes tunned erinevaid emotsioone. Vastupanu, ootusärevus, jonn, rõõm, kurbus või vallatus – mida iganes sa tunned luba endal seda väljendada, sest emotsioone endale lubades vallanduvad kehas hormoonid, mida on võimalik selle praktikaga nautida.
Kui tunned, et mõtted ei peatu siis teadvusta, et ka see on normaalne, sest aju on nagu lihas, mis järjepideval mediteerimisel oma võimekust järk-järgult kasvatab.
- Selili minnes ja juhendust kuulates võid kohe hakata hingama nii, et su suu on avatud, jalatallad on maas või voodil, põlved on üleval ja kannad on puusade laiuselt ning silmad on suletud.
- Hingates on suu lõdvestunult avatud lagu ütleks laisalt A-tähte. Lõua lihased on seotud vaagnaga, mistõttu on sul kergem lõdvestada puusad juhul, kui lõuad on lõdvestunud.
- Hinga sügavalt aga pehmelt läbi avatud suu nii, et sisse- ja väljahingamise vahel pausi ei ole. Võid ka hingata läbi nina aga suu kaudu on sul kergem kontrollida, et lõuad oleks lõdvestunud ja samuti saad rohkem hapnikku kehasse laadida.
- Et jõuda sügavasse ühendusse oma naudingutega on oluline, et teeksid lõdvestumise osa korralikult läbi.
- Kui tunned kutset oma keha liigutada, enne kui selleks tuleb juhend, siis tee seda hästi aeglaselt. Aeglasemini, kui hingad.
- Kui end puudutad siis tee seda samuti aeglaselt ja hellusega.
- Puudutustega mängides jälgi, et hingamine jätkuks.
- Kindlasti luba endal ka häält teha! Eriti kui see on sulle keeruline, sest siis on vastupanekust läbiminekul sulle eriti positiivne mõju.
- Kohe, kui tunned, et mõte läheb rändama too ennast “AAHhhhhh” häälega tagasi keha tunnete juurde.
- Visualiseerides soovitatud liikumisi aitad kaasa oma kogemuse sügavusele.
NB! Kandade surumist tehes koos kõhu ja rinna hingamisega leia rütm, mis sulle sobib. See tähendab, et jälgi, kas sulle mõjub paremini surudes kandu sisse- või väljahingamisel.